jazzmh0929
jazzmh0929 jazzmh0929
  • 17-05-2018
  • Mathematics
contestada

Azul bought 10 reams of paper at the store for a total of $84.The tax on the purchase was $4.what was tue cost of each ream of paper?which equation could be used to represent this situation?

Respuesta :

TheBreeze
TheBreeze TheBreeze
  • 17-05-2018
10n + 4 = 84
10n = 80
n = 8
One ream of paper costs $8
Answer Link

Otras preguntas

where did most Chinese and Japanese immigrants settle in the 1890's
What is the relative location of dallas texas
Why a yellow flame is called a safety flame if it could burn u seriously
What is 1487.9286 rounded to the nearest penny
If the conversion rate for Swiss francs is 1.68 francs = 1 U.S. dollar, then how many Swiss francs can be exchanged for $79.00 in U.S. currency?
I have 11 hundreds 4 tens 8 ones 6 tenths and 1 hundredths, what number am I
what technological advances made possible the age of exploration
how many ways can 5 children line up to get on the school bus if Jenny always gets on third
Someone help meee please
6 magazines weigh 3/8 lb. How much does each magazine weigh?I would love if you could show the work