mathlearner292929 mathlearner292929
  • 18-06-2018
  • Mathematics
contestada

a pacage of 8 hotdogs is on sale for 4$ what is the price per hot dog

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-06-2018
Hello!

If you see the word per, you divide. So the price (4)per(/) hotdog (8). This we divide 4/8. This gives us 1/2, or $0.50.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

which country became communist during the period after world war ii? a. taiwan b. iraq c. north korea d. west germany unsubscribe · report · wed hi
Commercial banks create money by A. accepting loan payments that are made on time. B. printing money as the needs of the economy change. C. borrowing money fro
thoreau's walden mainly includes descriptions of his
solve the system of equations 2r 2s = 50 and 2r – s = 17. a. r = 3, s = 11 b. r = 25, s = 33 c. r = –8, s = 33 d. r = 14, s = 11
the mean of four consecutive even numbers is 15.the greatest of these numbers is a1.the least of these numbers is a2.
what are valence shell electrons?a. electrons thata re unchargedb. electrons that are positively chargedc. electrons that are available for bondingd. electrons
the difference of 54 and 32 multiplied by the difference of 8 and 5
find the domain and range of f(x) = 2 square root of x-2
labor unions typically negotiate wages, employmen t benefits, and
Find the value of x. RT = 2x + 4 SW = 6x - 20