elisapesi8744 elisapesi8744
  • 18-08-2018
  • Mathematics
contestada

Jamal bought two dozen apples for 3 dol lars. at this rate, how much will 18 apples

Respuesta :

noorshaikh noorshaikh
  • 18-08-2018
2 DOZEN= 24
SO,
24APPLES = 3 $
18APPLES=?(x)
18*3=24*x
54=24x
54/24=2.25
therefore,18apples cost $2.25
Answer Link

Otras preguntas

In 1990, the Middle Eastern country of Iraq invaded its smaller neighbor, Kuwait. In response, an international coalition of forces led by the United States att
Dawn Lingua bought three yards of cloth to make some curtains. The cloth was on sale for $2.25 per yard. How much did Dawn pay for the cloth if the sales tax wa
what is 0.64 as a fraction in lowest terms
What was the significance of the 38th parallel before the Korean War? When US troops moved north of it, the Chinese decided to fight. It was the location of the
Three of the following actions occurred while Oliver Cromwell was lord protector of England. Which did not? Protestant and Jews were encouraged to immigrate to
Organic milk costs $2.52 per half gallon. At this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?
Identify the scenario that demonstrates the process of cultural diffusion. a farmer growing crops on a cultivated plot of land the spread of illness from animal
Why as the Dutch east India company able to challenge portugals domination of Asian trade
Who replaced Spiro Agnew as Vice President of the United States?
How did the Civil War influence the beginning of American realism? a. Most soldiers came from the middle and lower classes, and Americans wanted to know more a