marbellam661 marbellam661
  • 17-03-2016
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 qt of milk for$3 or 1 gal milk for $3, which is the better deal explain.

Respuesta :

Glazed
Glazed Glazed
  • 17-03-2016
1 gallon of milk is the better deal. A gallon is 4 quarts, so for 2 quarts, it would be left. I hope I helped!
Answer Link
puppypuppet puppypuppet
  • 17-03-2016
the 1gal because it will have more milk in it and it only 3$ for more milk then 2qt
Answer Link

Otras preguntas

19. Solve for r: C=2pi r A) R=C/2pi B) R=2Cpi C) R=2pi/C D) R=1/2Cpi
One way to deal with an angry trainee is to ask them to identify ways in which the training might help them
What is the following product?
What is the value of x in the isosceles trapezoid below
Which choice is NOT a way to find 7÷37÷3?
Subtract the polynomials (7.8x - 3.4y + z) and (-9.2x + 4.8y - 2.1z)
How did John winthrop change the government of Massachusetts
Which number produces a rational number when added to 0.5? A)sq root of 6 B) pie C)-3.5 D)0.5050050005...
What were the british doing when they were first attacked by colonist in lexington and concord
The depreciation method that charges more expense in earlier years than in later years is the __________ A. straight-line method B. double declining-bala