nic3657 nic3657
  • 19-09-2018
  • Mathematics
contestada

If Monique spends $2.80 on 3 1/2 lbs of banana how much did Monique pay for each pound of banana?

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 19-09-2018
In 3 1/2 lb is the same as 7 of 1/2 lb so
2.80/7= $0.4 per 1/2 lb
One pound costs 0.4•2= $0.8
Answer Link

Otras preguntas

The mass of 2 cm3 of gold is 38.6 grams. find the density of the gold. Could you please help me??
At a country concert, the ratio of the number of boys to the number of girls is 2:7. If there are 250 more girls than boys, how many boys are at the concert?
is earthquake fast or slow
Ron painted part of a tiled section of his bathroom floor. the whole section was shaped like a rectangle. There were 35 square tiles in the section. How many ti
How much net force is needed to accelerate a 15 kg mass at 2.8 m/s^2
what is a language arts term that starts with j ?
Following replication of its DNA, each chromosome contains two _______ which are attached to each other by a centromere.
The number of girls at middle school Cyber summer camp was six more than twice the number of boys. The total of 156 middle school at the camp. How to use the 5-
Which of the following statements does not describe a physical property of a piece of chalkA. Chalk is solidB.chalk can be broken into pieces C. Chalk is whiteD
the sales tax is 6% and the item is $110.00. How much do I add for sales tax?