putt3emaKay2lat
putt3emaKay2lat putt3emaKay2lat
  • 21-03-2016
  • Mathematics
contestada

Use the conversion that 1 ounce is approximately 28.35 grams to calculate the unit price per ounce for 283.5 grams at $5.48.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-03-2016
1 ounce =  28.35 grams
In order for us to know the unit price, then we need to this equation.

5.48 : 283.5 = X : 28.35
283.5X = 155.358
X = 0.548

So the unit price for 1 ounce is equal to $ 0.548

Answer Link
officernifty
officernifty officernifty
  • 18-02-2021

Answer:

YOur correct answer is D (or maybe B)

Step-by-step explanation:

Sorry if im wrong thats what I figured it would be since its not C

MOST LIKLY B

Answer Link

Otras preguntas

8 - 3 ( p - 4 ) = 2p
why is mercury usually hard to see without a telescope?
A 2-inch-wide frame is to be built around theregular decagonal window shown. At what angles a and bshould the corners of each piece be cut?
8 - 3 ( p - 4 ) = 2p
Why wasn't New England's land well-suited for farming
8 - 3 ( p - 4 ) = 2p
A 2-inch-wide frame is to be built around theregular decagonal window shown. At what angles a and bshould the corners of each piece be cut?
what is 2t^3+8t^2-24t in factor form
compare and contrast an electric generator and a battery??
after 1081 ,what was the byzantine being weakened by?