emmaliv13 emmaliv13
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

stewie brought 2 trains and 3 hats for $18.00. Each trains costs the same amount. Each hat cost the same amount. The price of a hat is $4.00. what is the cost of 1 train

Respuesta :

ooizzyoo ooizzyoo
  • 22-03-2016
$4 each x 3 hats = $12 total

18-12= $6 left

$6 divided by 2 trains equals

$3 per train

Answer Link

Otras preguntas

Scientists have changed the DNA of a type of cabbage so that it contains a tiny amount of poison from a scorpion’s tail. The poison in the cabbage kills caterpi
Who was the 36th president of the U.S.?
Someone pleaaaase help me
What is the leading cause of severe food shortages in developing and underdeveloped countries?
What does novikov claim the united states planned during the second world war
Suppose that f(x) = x2 and g(x) = x2. Which statement best compares the graph of g(x) with the graph of f(x)? A. The graph of g(x) is the graph of f(x) stret
What is the theme of the four freedoms speech by franklin D. Roosevelt ?
why does the senate have equal power between the states? I am really confused
During the 1920s which economic trend helped cause the Great Depression
when comparing two solutions the solution that has less absolute and a higher water concentration is called