syerrasonn1p4zf20 syerrasonn1p4zf20
  • 17-10-2018
  • Mathematics
contestada

Three people spent a total of $24 for lunch. If they divided the total cost equally, how much did each person pay?

Respuesta :

eliphat7
eliphat7 eliphat7
  • 17-10-2018

Each person payed $8 because $24 divided amongst 3 people is $8 per person.

Answer Link
garretthulsey88 garretthulsey88
  • 17-10-2018

The answer would be $8 per person.

Answer Link

Otras preguntas

WRITE THE PREDECESSOR OF THIS NUMBER 963,380
differnce between crust and core
10x + 7y=1 -5x-7y=24
how about this ok 5----15 and whats the answer for this one then
Jimmy is installing a gravel path along the diagonal of a rectangular garden . The garden measures 24 feet wide by 32 feet long . If the path is 2 feet wide , a
At the outset of the secessionist movement in the South, which state defeated the cooperationist argument that the South should act as a unit? A. South Carolin
Sierra King is a nail technician. She allots 20 minutes for a manicure and 45 minutes for a pedicure in her 7-hour work day. No more than 5 pedicures can be sch
You want to discard your old computer and want to securely erase the data from your hard drive. What can you use to do this and what is the process called?
3 15/16 divided by 2 5/8Ask your question here
what is six and two thirds times three and three tenths