nurturemassage nurturemassage
  • 17-10-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6? $0.50 per bottle $0.72 per bottle $5.00 per bottle $7.20 per bottle

Respuesta :

amandajacas51ov3l8a
amandajacas51ov3l8a amandajacas51ov3l8a
  • 24-10-2018

12/6 = 1/x (12 bottles to $6 = 1 bottle to x $)

cross multiply

12x = 6

x = 6/12

x = 1/2 or 0.50 per bottle


Your on 6th FLVS Too? I am!

Answer Link

Otras preguntas

What does the buildup of lactic acid cause?
Which of the following characteristics is NOT true of cold fronts? A. Violent weather such as thunderstorms occur along them. B. The temperature drops as they
The result of the action exerted by the motivating force is called ____?
Why do people eat food during the day not night?
what are all of the sacraments in Christianity and give a small explanation for each? thanks in advance! melxx
what is the idependent clause in the sentence bollow. Before electric lighting was invented, people used candles to light there homes at night
07.02 Seasons 07.02 Seasons Writing Assignment Write a composition or a letter, in Spanish, to a friend where you include the following items. Use the following
If one pint is the same amount as 2 cups, how many cups are in 6 pints?
The first selection will be handels Water Music. Which word is capitalized incorrectly
In sodium chloride the ions are lined up in a __ patterns