Seudónimo Seudónimo
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon (also known as the slope of the line)?

Respuesta :

gefuerstenau
gefuerstenau gefuerstenau
  • 18-10-2018

$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

1. A coin is tossed until a tail appears. What is the probability that a tail will appear in at most 5 tries
To develop needed​ information, marketing information systems utilize​ _________.
What is a cheap replenishable source for electric power?
What was one major result of the battle of antietam?
What did manifest destiny mean and how did it involve Texas?
find three consecutive natural numbers such that the difference of 5 times the third number and four times the first number is twice the second number
A reasonable beginning cardiorespiratory endurance heart rate training zone for a "fair" fitness 20-year-old person with a 100 bpm hrr is ____ beats per minute.
Ten students begin college at the same time. The probability of graduating in four years is 63%. Which expanded expression shows the first and last terms of the
In the last 2 weeks, a plant grew 1/8 in. and 3/8 in. respectively. How many inches did the plant grow in the last 2 weeks? Express your answer in lowest t
In which layer is oxygen content the highest?