crsystalstover0 crsystalstover0
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Two pounds of jelly beans costs $12.

If I spend $21, how many pounds did I buy?

Respuesta :

marx0
marx0 marx0
  • 18-10-2018

Answer: You bought 3.5 pounds.


Step-by-step explanation: Okay so it costs $12 to get two pounds of jelly beans. You divide 12 by 2 and end up getting 6. You then divide 21 by 6 and get 3.5 because each pound is 6. 2 pounds is 12, and 3.5 pounds is $21. I hope this helped! :P


Answer Link
cassie012901
cassie012901 cassie012901
  • 18-10-2018

you bought 3.5 pounds of jelly beans with $21

Answer Link

Otras preguntas

What parts of Mrs. Stevenson personality might have been misunderstood or allow her to be misunderstood by others? Sorry wrong number
awnser this for braainliest pls
Which word best describes the theme of the poem? A Fear B Wisdom C Insight D Freedom THE POEM IS the flight of Icarus help pls
How did president Roosevelt deal with the problem described above ?
What is the value of x? ​
Carmine and Hiram are solving the following word problem. Gina is training for a marathon. She ran 6.75 miles on Saturday. On Sunday, she ran 7.20 miles. How fa
Isopropyl alcohol is a liquid with a density of 0.785 g/cm^3. How much volume would be taken up be 50.0 grams of isopropyl alcohol
someone please help me
solve the system of equations -2x-3y=12 and 3x+2y=7 by combining the equations
Please answer ill do anything