marquishubert889 marquishubert889
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Mr. Stanton bought 2.6 yards of fabric for $8.94. About how much was the cost per yard?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 16-11-2018

In order to find CPU (Cost per unit) we must take the cost, and divide it by the number of units.

So,

[tex]\$8.94\div2.6=\$3.4384[/tex]

Since we are talking about money, it is implied to round to the nearest cent, so the final answer is

$3.44

Answer Link

Otras preguntas

You observe a population of animals that look extremely similar. They have low diversity. no diversity. high diversity. moderate diversity.
Zbigniew Brzezinski, the national security advisor in the 1970s, A. supported the SALT II treaty. B. tried to reverse the policy of détente. C. believed replac
In an eight-cell embryo of an organism, the cells of the upper tier are aligned over the cells of the lower tier at a slight angle. Which organism is it likely
1. what is one important energy resource that the united states produces? a. Lumber b. Potassuim c. Petroleum d. Agricultural Product
Antar is flying a triangular-shaped kite. it has a height of 4 1/2 feet and a base of 5 3/4 feet. what is the area of Antar's kite?
Why did the United States sponsor the contras in Nicaragua?
volume finding help volume
the length of a classroom is 34 feet what is this measurement in yards and feet
. Daughter cells produced when cells undergo mitosis are genetically _______, and daughter cells produced when cells undergo meiosis are genetically _______. A.
How did religion Influence the Magna Carta?