smullerenteria9 smullerenteria9
  • 18-11-2018
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut.

Respuesta :

Jazminfun70
Jazminfun70 Jazminfun70
  • 18-11-2018

$6.90 = 6d - ($1.25 x 3)

Donuts = d



Answer Link

Otras preguntas

My question is when multiplying scientific notations, after taking say, (8.2 * 4.5) and (10^9 * 10^-5) are you multiplying the 8.2 * 4.5, or adding?
What is the main function of an earthworm organ
True or False: Islam and local religions traditions were tolerated within the West African empires and contributed to their growth in trade?
(50 points)The picture is a cross section of a bone. A cross sectional view of bone. X points to the inner layer. Y points to the middle layer. Which structures
SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS!!!!
a harmonic scale is the same ascending and descending true false​
At what condition does a body becomes weightless at the equator?
You and your family go on a vacation to a spot in Maine that is 300 miles away. Your average driving 60 miles per hour, How long will it take you to get to the
I cut out a square piece of fabric with an area of 32 square feet. Which expression could be used to find the side length of the fabric?
the board of General during the Golden Age was similar to what in British government today ​