alystidham7643 alystidham7643
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

The same brand of jelly beans comes in two sizes a 10 ounce bag for $1.99 and an 18 ounce bag for $2.99. Which size is the better buy per ounce

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-11-2018

Find the unit costs and compare them:

$1.99

---------- = $0.199/oz

10 oz


$2.99

-------------- = $0.17/oz

  18 oz


Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.



Answer Link

Otras preguntas

Processing Questions: 1. What did you discover about yourself while doing the activity? 2. What are some of the lessons learned in school that can be of help in
There are 90 people at a party. Half of the people at the party are women. The number of women at the party is 3 times the number of men at the party. The rest
I have horrible dark humor....bro its so bad..
Another math assignment can someone help
i need help with this math question
how long should you wait to eat after brushing your teeth
Solve for j: j - 9.2 = 22.5 A. j = 13.3 B. j = 31.7 C. j = 114.5 D. j = 207
3. Income Summary is a(n) (A) asset account. (B) liability account. (C) temporary account. (D) permanent account.
How was the call-and-response concept in blues music different than the traditional call-and-response music? a) In blues music, the call is given by the group a
Anxiety only occurs in those who have an anxiety disorder. true or false