Peterson4824 Peterson4824
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $ 3.60. Predict the cost of a two-ounce bag.

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-11-2018

The unit cost of the snacks is:

 $3.60

------------- = $0.60/oz

6 oz

Therefore, a 2-oz bag would likely cost:

($0.60/oz)(2 oz) = $1.20

Answer Link

Otras preguntas

please help Look at each pair of statements. Each statement in the pair is labeled as a cause or as an effect. Mark the pair of statements if they are correctly
work out the value of x in this quadrilateral.
Which of the following dealt with the issue of slavery in land acquired as a result of the Louisiana Purchase? The Compromise of 1850 The Wilmot Proviso The Gre
In the Elizabethan five-act play structure, Act III contains the ___________
Make a thesis statement from the following topic: The class has discussed what archaeologists might conclude about Lincoln, RI a thousand years from today. Obv
what is 32% of 25........ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Which answer choice does not contain any punctuation errors? A. Francis replied, "Honeybees create the cells of their hives with wax." B. Wasps, "Craig observ
how do u find the mean median mode and range?
How does a comet change, as it travels through space?
what was sir Isaac newtons epiphany