lindsay8458 lindsay8458
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 5 pound of avocados cost 9 dollars how much would 1 pound cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

1 pound     5 pounds

------------ = ---------------

x                    9 dollars

cross multiply and you get 9 = 5x

divide by 5 on both sides and you get 9/5, which is 1.80

Answer Link

Otras preguntas

Make p the subject of the formula h = p-q\ pt-qr​
Ayuda urgente porfavor el que tenga tiempo ayúdeme
Give the relation between the temperature of a substance and the average kinetic energy of the particles​
Write a function in any form that would match the graph shown below. F(x)= ?
before roger left mrs. Jones gave him​
Complete the sentence of the textbook: Desire is the ______ changing , and the result is discontent, dissatisfaction and sometimes misery
In what way has the Uncle's son, who lives with WL and his family, been a problem in Wang Lung's home?
17. Find the area of the given parallelogram using two different methods. Justify your answer.​
A "checkout" is a report that calculates a server's gross sales, net sales, and credit card payments.
[tex](5x - 4) + (7x - 7)[/tex]