NeedsTheHelpHeCaGet
NeedsTheHelpHeCaGet NeedsTheHelpHeCaGet
  • 20-11-2018
  • Mathematics
contestada

A baker sells bread for $4 a loaf and rolls for one. The baker needs to sell $36 worth of baked goods by the end of the day. Enter a linear equation that describes tge problem.

Respuesta :

bozboz
bozboz bozboz
  • 20-11-2018
He needs to do 9 hope it helps
Answer Link
katelynncoffey2022
katelynncoffey2022 katelynncoffey2022
  • 16-11-2020

Explanation:

Cost of 1 loaf of bread = $4

Cost of 1 roll = $1

The baker needs to sell both items and it should be worth $36.

To find the linear equation, Suppose, the baker sells “b” loaves of bread and “r” rolls.

Then the total cost of the sales has to be $36.

So, the linear equation will be:

4b + 1r = 36

Answer Link

Otras preguntas

How will our sun change position on the HR diagram?
What enzyme catalyzes the reaction in the Calvin cycle?
Jane and Lia rode their bikes to the park. What is the compound subject in the sentence
Solve the following step by step
The correct Standard Form of the equation y=3/2x+3
$35 to spend cake is $18 balloons are $4
Jenny is organising a barbecue. There are 30 bread rolls in a pack. There are 16 sausages in a pack. She needs exactly the same number of bread rolls as sausage
Determine wheather the given lines are parallel or not. Write the reasons .​
What category of vitamins can dissolve in water? O Water Soluble O Multi O Fat Soluble O Glucose
yo can someone help me out