jojofinn113 jojofinn113
  • 20-11-2018
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by $0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88.

Respuesta :

SeanADia SeanADia
  • 20-11-2018
Before winter, apples used to cost $1.21 per pound, now they cost $1.96 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

why did the colonists resent the stamp act.
numbers like 10 100 1000 and so on are called
Which is greater 11.4 or 11.40 or are they equal?
Ribbons is sold at three yards for $6.33. Jackie bought 24 yards of ribbons for a project. How much did she pay?
What is the difference between the qur'an and the sunnah?
AZ recycled pays the rates of the chart below for recycling certain material if 0% for number of pounds of copper make recycled and Y represents the amount of m
What is the most common oxidation number of group three on the periodic table?
Explain what a census is and how it is used in the United States.
does anybody know about time4learning .com
Write the recursive formula for the geometric sequence. a1 = -2 a2 = 8 a3 = -32 a. an = -4 an-1 b. an = -2 an-1 c. an = -2 • an-1 d. an = -4 • an-1