munstermannick munstermannick
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 10.5 ounce package costs $2.98 a 27.8 ounce package costs $8.99 which is the better deal based on the unit price...

Respuesta :

hattawayhomeschool
hattawayhomeschool hattawayhomeschool
  • 17-12-2018
2.98 ÷ 10.5 = .28
8.99 ÷ 27.8 = .32

The 10.5 ounce package is the better deal. It is 4 cent per ounce less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

[tex]\left \{ {{a^2 -2a-b^2=0} \atop {2b+2ab=0}} \right.[/tex] Help me solve this plsss
the original cost of an asset minus accumulated depreciation is
What effect does Krulwich’s use of language have on the essay?
Where does the water in raindrops come from? In amplify science lesson 1.1 5th grade
solve the equation 1/x + 1/3x = 4
Can someone help me with this pretty please!!! Help would be very helpful!!!
learning involves adding new information to your memory​
how to cut cords with someone and release emotional attachments
can someone help me with this pls
(b) The perimeter of a rectangular painting is 298 cm. If the width of the painting is 64 cm, what is its length? Length of the painting: cm