catalina2707 catalina2707
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 3-ounce package of pistachios cost $5.99 what is the unit rate???!

Respuesta :

samistyle101
samistyle101 samistyle101
  • 17-12-2018

Answer: 1.996666666666667


Step-by-step explanation:

3ounces divided by 5.99

Answer Link
stephonbrown stephonbrown
  • 17-12-2018

Answer:If you round 5.99 it would be 6.00 and then dived 3 and 6.00 its going to be 1.5 because you have to split it up



Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

For a set of five whole numbers, the mean is 4, the mode is 1, and the median is 5. What are the five numbers? Plz help me plz In numbers
What makes earth unique in our solar system?
isaac wants to join a gym. He checked out the membership fees at two gyms. Gym A charges a new member fee of $65 and $20 per month. Gym B charges a new member f
Which equation is related to x+ 2/3= 9? A. x= 9 2/3 B. x = 8 1/3 C. x+9=2/3 D. x-9=2/3
Which best describes the oxidizing agent in this reaction? Cl2(aq) + 2Brmc003-1.jpg(aq) mc003-2.jpg 2Clmc003-3.jpg(aq) + Br2(aq) Bromine (Br) is the oxidizing
Fatty acids are packaged with _____ to make a triglyceride
in order to get the most acccurate measurement it is always important do what prior to using your triple beam balance
How is the decimal system related to the metric system?
What do ducks eat ,and what is there habitat
what is th simplest form of the ratio 32:48