1300666230 1300666230
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 5 cans of nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 17-12-2018

[tex]\bf \begin{array}{ccll} cans&\$\\ \cline{1-2} 12&33\\ 5&x \end{array}\implies \cfrac{12}{5}=\cfrac{33}{x}\implies 12x=165 \\\\\\ x=\cfrac{165}{12}\implies x=13.75[/tex]

Answer Link
acegamer168 acegamer168
  • 17-12-2018

Answer:

$13.75

Step-by-step explanation:

Divide $33 by 12 to find out how much each can of nuts costs, which is $2.75. Now multiply that by 5 to get the cost of 5 cans of nuts. $13.75.

Answer Link

Otras preguntas

. Shawn has been hired as a sales associate Horizon Mobile Phone Company. He has two salary options. He can either receive a fixed salary of $750.00 per week or
What is the slope of the line that passes through the points (3,1) and (-2,5)? A. -4/5 B. 5/4 C. 4/5 D. -5/4
How does Petrarch use the sestet to develop a more complicated view of love?
The rate is the interest rate banks charge each other for borrowing or storing money.
Which does not lead to an effective letter to the editor? language that accuses or offends readers opinions supported by personal experience a controversial top
which court hears cases that have national significance
Who read The Man Who Named Clouds?
Give information on the song defying gravity from wicked FOR ALL MY POINTS
Larry saves 15% of his annual salary for retirement. This year his salary was $2000 more than last year and he saved $3300. What was his salary last year
what do you think was more beneficial to china's early settlements