angel123532
angel123532 angel123532
  • 20-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 5 pound bag of potatoes cost $3.40 what is the cost per pound

Respuesta :

theofficialfaithreev theofficialfaithreev
  • 20-12-2018

Answer:

17

Step-by-step explanation:

5lb. * 3.40$

(5*3)+(5*0.4)

(15)+(2)

17

Answer Link
idk12345677
idk12345677 idk12345677
  • 20-12-2018

It would be $0.68.

To find it, divide the cost by the weight. So, the equation would be 3.40/5 or 3.40 divided by 5.



Answer Link

Otras preguntas

what does 11 to the 3rd power equal
To develop good eye habits, you should ___________.
701 k- 523 km 445 m=
what is 0.326 written in word form & expanded form
What is the study of biological inheritance of traits?
on a map of the city,1inch represents 1.5 miles.what distance on a map would represent 12 miles
How to find the coefficient of kinetic friction?
How to find the coefficient of kinetic friction?
Who were five leaders of the abolition movement? Nat TurnerWilliam Lloyd GarrisonPaul CuffeTheodore WeldRoger B. TaneyFrederick DouglassSojourner TruthBenjamin
janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price