FireStorm3554 FireStorm3554
  • 20-12-2018
  • Mathematics
contestada

What store has the best deal? Tae Store:4 cans for $2.48, Be Cool Store:5 cans for $3.00 or Not Today Store:59 cents per can?

Respuesta :

Cathi Cathi
  • 20-12-2018
2.48 divided by 4 =.62 a can. Tae store

3.00 divided by 5= .60 a can. BE cool store

.59 not today store

The best is not today store at .59 a can

Answer Link

Otras preguntas

Was the court decision in Plessy v ferguson being followed
Which set of equipment would be most useful to determine the density of a liquid?
Purchasing an accident insurance policy would be an example of responding to a risk by _____________ it.
SIMPLIFY SQUARE ROOT OF (5x) SQUARE ROOT OF (20x) SQUARE ROOT OF (80x) ONCE SIMPLIFIED, WHICH ONE IS MOST LIKELY THE ANSWER A. 6 WITH 3x UNDER THE SQUARE ROOT
Based on what you have read, what can you infer about the relationship between advertising and the price you pay for a product and/or service? Please include a
Who was president during the oklahoma city bombing?
Which Renaissance invention enabled Galileo Galilei to confirm heliocentric (Copernican) theory?
PLEASE HELP ANYONE 4y - 7 = 5x2 - x + 2 + 3y Determine the number of real solutions each quadratic equation has. NO 1 OR 2 SOLUTIONS
Wendy wanted to understand whether students at her school were in favor of an extended school day. She surveyed some students and displayed the results in the t
At its time of construction, one of the fastest computers in the world is referred to as a(n) _________________.​