marquita40 marquita40
  • 20-12-2018
  • Mathematics
contestada

if 3gallon containers of paint are on sale for 15.39, what is the price for 2gallon container

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 20-12-2018

Answer:

the answer is 10.26

Step-by-step explanation:

If 3 gallons cost 15.39 you would have to divide 15.39 into 3. Once you find out how much one gallon costs (which is 5.13) you multiply it by 2.

Answer Link

Otras preguntas

Karen doesn’t like driving to the local bank branch, but doesn’t think that it is secure to do financial transactions on her phone. What is the best banking opt
WILL MAKE THE BRAINLIEST     A pattern on a quilt is made up of pieces of fabric in the shape of parallelograms. One piece of fabric is shown. What is the area
What was the Istanbul called before the Ottomans conquered the city in the 15th century? a)Cairo b)Baghdad c)Constantinople d)Jerusalem
You want to discard your old computer and want to securely erase the data from your hard drive. What program can you use to do this and what is the process call
what is the gap between the divergent boundaries filled with.
By using fossils and matching layers rock layers can be correlated to eachother. true or false
Help needed please and quick
A box making machine makes cardboard boxes at a rate of 40 boxes per minute. How many minutes does it take to make 360 boxes?
In what decade did the following national event occur? NAFTA was passed to end all trade barriers between the U.S., Canada and Mexico 1960s 1970s 1980s 1990s
What literary term best describes Okonkwo’s character in Achebe’s Things Fall Apart?