deshawnnash53
deshawnnash53 deshawnnash53
  • 17-01-2019
  • Mathematics
contestada

Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56. What is the unit rate of the cost of the juice?

Respuesta :

jasoncoolness37
jasoncoolness37 jasoncoolness37
  • 17-01-2019

Answer: Unit rate is cost per quart, or cost/quarts.

 

$2.56/2 quarts = $1.28 per quart


Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is written in standard form? A. 13=-7y-3x B. 3x+6y=13 C.20y=20
an ion Y3+ has 18 electrons and 24 neutrons. Determine the proton number and nucleon numbe.r of the element Y
A file folder box is in the shape of a rectangular prism with a length of 12 inches, a width of 9 inches, and a height of 10 inches. it is open at the top.find
Identify the type of sentence. He went up the stairs, and there he confronted the thief. a) simple sentence b) compound sentence c) complex sentence d) comp
Solve: 3x − 8 = 8x − 33
Owen has enough materials to build up to 10 birdhouses in shop class. Each birdhouse needs 12 square feet of wood. The function W(b) = 12b represents the total
During the Columbian Exchange, how did the increased supply of raw materials from the Americas affect Europe?
Cohen has proposed some effect-size conventions based on the effects observed in psychology research in general because:
I/you language can be used to describe both verbal and nonverbal communication. a. true b. false
Which sentence is an example of third-person narration?