GeraldineFarmer GeraldineFarmer
  • 18-02-2019
  • Mathematics
contestada

bought a 13 lb package of steaks that cost $45.92 .What is the cost per pound of steak ? Aso, how many pounds do I get per dollar?​

Respuesta :

nrswdw
nrswdw nrswdw
  • 18-02-2019

Answer:

Cost per pound: $3.53

Pounds per dollar: 0.28

Step-by-step explanation:

The cost per pound is simply the total cost divided by the amount of pounds you got for the total cost. To get the price per pound, you divide $1 by the cost per pound, $3.53, to get the amount of pounds you get per dollar.

Answer Link

Otras preguntas

What is the second-largest country in South Asia? A. Pakistan B. India C. Bangladesh D. Nepal
Which sentence does not contain any errors? A. Its like something from the 1960's. B. Why should someone's pillow be hers alone in such a big family? C
What act was signed December 29 1970
Im taking the common core algebra 1 regent and im horrible at math and on top of that i have a really bad math teacher and learned no math this year can some on
Groups of pigments that capture light energy are located on the
WHICH OF THE FOLLOWING IS A GROUP OF CELLS CHOSEN TO PERFORM AN ACTION? A. Data series B. Range C. Group D. Command
How is the sun the major source of energy in the water cycle
Code of ethics used by organisers of the international tourism trade show in Berlin to reduce their carbon footprint
what is one ninth times six
do you think women would be good presidents