briiiiiannnn2x
briiiiiannnn2x briiiiiannnn2x
  • 19-03-2019
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45
A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb

Respuesta :

Michaelat101
Michaelat101 Michaelat101
  • 19-03-2019

Answer:

3$ per lb

Step-by-step explanation:

45 divided by 15 = 3

Answer Link

Otras preguntas

Need to figure out what number is rational. Thanks in advance.
Human impact on one system leads to changes in more of Earth’s systems. Please select the best answer from the choices provided a. True b. False
Which statement best describes the relationship between period and frequency of light waves?
If you are caught outdoors in a thunderstorm, why should you not stand under a tree? 1. a tree is likely to be hit by lightning because it provides a path of le
In a rhombus, the difference of the measures of the two angles between a side and the diagonals is 32°. What are the measures of the angles of the rhombus?
3 examples of how inertia can change when an unbalanced force acts upon
Which aesthetic theory does Picasso's Portrait of Gertrude Stein adhere to?
Which excerpt from a student essay below is an example of plagiarism? A) The character of Henry V is a amiable monster, and the play itself is famous for all th
While lecturing on copd, the instructor mentions emphysema. the instructor asks the students, "if the client is a smoker, explain the physiology behind cellular
How are balloon payment mortgages different from traditional mortgages? Check all that apply. 1. The term is shorter than for traditional mortgages. 2. Unlike t