hahahahahahaha7 hahahahahahaha7
  • 20-03-2019
  • Mathematics
contestada

Gina bought 4 photo albums and 16 pens for $72. A photo album costs 5 times as much as a pen. Find the cost of a pen

Respuesta :

Aramusha
Aramusha Aramusha
  • 20-03-2019

A pen is $2. Using substitution, this is how you solve the system of equations

Let a represent the cost of a photo album and let p represent the cost of a pen.

Ver imagen Aramusha
Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 20-03-2019

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Represent the cost of a single photo album by a and the cost of a single pen by p.  Then:

4a + 16p = $72, and a = 5p.  Substituting 5p for a in 4a + 16p = $72, we get:

4(5p) + 16p = $72, or 16p = 36p = $72.  Thus, p = $2.

A pen costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

to run for the senate a candidate must be
Which loan type requires you to pay the interest you accumulate during school? subsidized or unsubsidized
How has the IT revolution affected India?
The causes of downfall of economic during 1929 in usa
northerners who moved south during reconstruction were called
In what respect does an atom of magnesium differ from a magnesium ion (Mg^{2+})? a. The ion has a more stable electronic arrangement than the atom. b. The pos
Geometry..how would you do this? given and prove.
Paper clips are made of steel which has iron in it do you expect paper clips to be attended or not attracted to a magnet why or why not
What happen if your body don't got no cell
The comparative form of adjectives compares a. at least a dozen different items. b. two things or people. c. more than two things or people. d. the past to