Mythicalpotato
Mythicalpotato Mythicalpotato
  • 17-04-2019
  • Mathematics
contestada

A fruit stand sells 6 oranges for $3.00 and 3 grapefruit for 3.60. Kenny buys 10 oranges and 11 grapefruit. How many much does kenny spend on the fruit?

Respuesta :

madison0220
madison0220 madison0220
  • 17-04-2019

Kenny spends $21.50 on fruit

6 oranges = 3 dollars

divide both sides by 6 to get $0.50

3 grapefruits = $3.60

divide both sides by 3 to get $1.50

multiply the $0.50 by the amount of oranges Kenny buys

multiply the $1.50 by the amount of grapefruits Kenny buys

add the two amounts to get the final amount of money Kenny spent on fruit

Ver imagen madison0220
Answer Link

Otras preguntas

What are the two options for adding a new slide into presentations?
The GREATEST difference between Mongol rule in China versus Mongol rule in Russia involved
Forty-two is what percent of 70?
how did the thirteenth amendment affect the south?
The southern colonies practiced indentured servitude and slavery because
Which sentence best describes a characteristic of a parable
Question 1(Multiple Choice Worth 5 points) (07.10A) If 4 over 5 ton of concrete covers 5 over 6 of a bridge, how many tons of concrete are required to cover the
From two points: (-2,5) & (-3,8)
perform the indicated operation (7x4 + 11x3 – x2 – 8x + 6) – (-12x4 + 9x2 – 15)
Find the volume of each figure. Round to the nearest hundredth if necessary.