rougiatoubah1 rougiatoubah1
  • 17-04-2019
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells a bag of 5 lemons for 2$. watnis the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 17-04-2019

Answer:

$0.4

Step-by-step explanation:

Unit cost = cost / number of items

Unit cost = 2/5

2 divided by 5

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! Which best explains the relationship between the two triangles below?
what is the purpose of diagrams in informational text to present the main idea to define specialize vocabulary in the text to summarize information in a visua
What is the tragic flaw that spurs Macbeth�s actions? A. ambition B. jealousy C. vanity D. indecision
Quadrilateral ABCD is located at A(−2, 2), B(−2, 4), C(2, 4), and D(2, 2). The quadrilateral is then transformed using the rule (x + 2, y − 3) to form the image
Zach has asked Brittany out on a date to a football game. Zach is a friend of Brittany's classmate and she has met him a few times before. She wants to go to th
Is a triangle congruent
2/35=x/140 solve the proportion
According to president Kennedy in his inaugural address what is America’s role registering human rights?
T year a softball raised $1,200 for new equipment. That is 4% less than he raised last year. How much did he raise last year?
Why is it important for historians to check the validity of a historical account, before using its details in their own writing?