sahergi15
sahergi15 sahergi15
  • 18-05-2019
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 18-05-2019

Answer:

46¢

Step-by-step explanation:

Note that there are 12 cola's in all. The total cost is $5.46. Divide the total cost with the amount of cola's there is:

5.46/12 = 0.455

Round: 0.455 rounded to the nearest hundredths is $0.46 (You round to the nearest hundredths, for the smallest amount for US currency is a penny, which is 1/100 of a dollar bill).

Each cola costs $0.46

~

Answer Link

Otras preguntas

What were the eastern,western, and nothern boundaries of Egyptian settlement
The sum of a certain quantity "P" together with its two-third, and it's half becomes 234 What is the Quantity "P"?
why is the arabian peninsula in good location for trade? thxs!
What is 1.75 as a mixed number
To give up a territory or relinquish power of a country is to
In 1775, who was chosen as the Commander-in-Chief of the Continental Army?
what times table does 93 go into ?
suppose your heart beats 70 times a minute how long would it taake to beat 1 million times
In the United States, a person eats more than 40,000 pounds of bread in a lifetime if she or he lives to be 80 years old. Does this statement make sense or is i
What two things combine to make up our modern evolutionary theory?