Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 of the pens, and Jeff wants 3.
How much should each student pay?​

Respuesta :

Answer:

Ivan: $2.50

Jeff: $1.50

Step-by-step explanation:

4.00/8 = 0.50

Each pen costs 50 cents

5*0.50= 2.50

3* 0.50 = 1.50