iconicjayy iconicjayy
  • 17-09-2019
  • Mathematics
contestada

Lynn paid $12.21 for ribbon. The cost per yard was $1.48.
How many yards of ribbon did Lynn buy?

Respuesta :

wendy2591
wendy2591 wendy2591
  • 17-09-2019
If you divide $12.21 by $1.48 you will get 8.25 meaning Lynn bought 8.25 yards of ribbon
Answer Link
JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 15-10-2019

Answer: Lyn bought 8.25 yards of ribbon.

Step-by-step explanation:

Given : Lynn paid $12.21 for ribbon.

The cost of ribbon per yard was $1.48.

Then by using division operation , the length of ribbon ( in yards) bought by Lyn is give by :-

[tex]\$12.21\ \div \$1.48=8.25[/tex]

Hence, the length of ribbon bought by Lyn =8.25 yards

i.e. Lyn bought 8.25 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

what are two other ways to name RS
Which expression is a trinomial of degree 1?6 + x – y3x – y
What theme does Stephen Crane explore in “An Episode of War”?
What theme does Stephen Crane explore in “An Episode of War”?
Why does this happen after i eat ice cream ? ok so its after every time i eat ice cream my stomach hurts and then i have to go to the bathroom? why could i be L
point a, b, c are collinear. Point b is between a and c. ac=3x+3, ab=-1+2x, and bc=11. solve x.
What is the volume of the solid?
Absolute value equation.8|x + 7| - 3= 5Please show show how to do the problem.
The definition of __________ is “to recall or form mental images or pictures”.
a line segment has the endpoints C (6, -8) and D (6, -10). Find the coordinates of its midpoint M.