sanjaynadi sanjaynadi
  • 18-09-2019
  • Mathematics
contestada

Original price :$45.00;markdown :22%

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-09-2019

Answer: $35.10

Step-by-step explanation:

$45 × 0.22 = $9.90

$45 - $9.9 = $35.10

OR

100% - 22% = 72%

$45 × 72% = $35.10

Answer Link
lauparada718 lauparada718
  • 18-09-2019

Answer:

Mark down - $9.90

Sale Price - $35.10

Step-by-step explanation:

0.22 x 45 = $9.90

45 - 9.90 = 35.10 or $35.10

Answer Link

Otras preguntas

What is the smallest positive number y for which (√2)(√4)(y) and (√3), (√6), (y) have both positive integral values?
an electrician can wire on average 4.5 houses in a week. How many months will it take her to wire 55 houses if she wires the same number each week and figures
what is the unit rate $140 for 18ft
List two substances that are solid two that are liquids and gases at room temperature
Find 3.96/0.7 to the nearest tenth
how does the biosphere rely on the other spheres for survival
Who decides why a temple was built? A. architect B. historian C. archaeologist
a 60kg rock in on a mountain in banff national park breaks free from a ledge and falls down 500 meters to the bottom of the mountain the average air resistance
Solve each equation. check you solution. 14 - 2(3p + 1) = 6(4+p)
Who practiced human sacrifice to appease their war god? A. Aztec B. Maya C. Inca