shanependergrass24
shanependergrass24 shanependergrass24
  • 19-09-2019
  • History
contestada

A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$34.76. What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

melissalgoodall melissalgoodall
  • 19-09-2019

Answer:

Divide the price by the number of glove pairs.

Explanation:

Answer Link
calithroneberry
calithroneberry calithroneberry
  • 17-12-2020

Answer:

$34.76 divided by 4 pairs of gloves = $8.69 is the unit price of the gloves

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

help with Spanish plssss
As measured in 2008, about _________ of U.S. trade and ________ of European trade is intra-industry trade.
Which answer is the best revision of the inappropriate shift in verb tense? Dorothy takes a needle and thread, and as quickly as Oz cut the strips of silk into
Much of Eastern Europe is characterized by Question 1 options: dry winters and warm, wet summers. cold, snowy winters and hot summers. a humid subtropical clima
Describe how life would be different without the 4th amendment. Life would be different without this amendment because....
Help me please I need maths help
What is the equation of the line that passes through the point (-8,3) and has a slope of -1/4 ​ ?
A colon should be placed after which word in the sentence?
Quadratic functions 30pt
A coordinate grid is shown below: A coordinate grid from negative 2 to 0 to positive 2 is drawn. There are three grid lines between a whole unit on the grid. Pa