a4lComp8uppystechny
a4lComp8uppystechny a4lComp8uppystechny
  • 18-05-2016
  • Mathematics
contestada

Kate paid $5.31 for onions. Onions cost $0.45 per pound.

How many pounds of onions did Kate buy?

A.
118 pounds

B.
53.1 pounds

C.
11.8 pounds

D.
2.39 pounds

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2016
5.31$ divided par 0.45$ = 11.8 pounds

Which means , c) .
Answer Link

Otras preguntas

2. Identify the choice that is not associated with the spectrum of HBV disease. -Chronic hepatitis - Cirrhosis - Osteoarthritis -Hepatocellular carcinoma
solve the proportion do not include the variable a -5/12 equals a + 2 / 5​
Read this paragraph from a story. After fishing around in her backpack for another few minutes, Rina began to panic. She was already nervous about the interview
ATTENTION! I need 10 interview questions for both Muslims and Christians, maybe you can help me with the questions. That would be really awesome!​
This is brainly related but why cant i enter a session with a tutor rn? Is it because none are active ? Let me know
Make the verb agree with the subject in each of the following sentences. A. (Do/Does) he and his brothers still practiced law? B. Horseshoes (is/are) always
Other things equal, a fall in the market price caused by a change in supply will A. increase consumer surplus. B. decrease consumer surplus. C. increase produce
Based on the lesson identify the first operation needed to solve the following equation 2x + 3 = 11
List the agriculturepolicies of West Africa​
Just one more question I need this in a step by step please