chynitabonitaoy9gkz chynitabonitaoy9gkz
  • 20-09-2019
  • Mathematics
contestada

Klay's lunch cost $6. This is $2 less than Ella's lunch cost. How much did
Ella's lunch cost? Select the correct solution method below, using x to
represent the cost of Ella's lunch.

Respuesta :

isaiah6665
isaiah6665 isaiah6665
  • 20-09-2019

Answer:

 6+2=8 6+2=x       x=8

Step-by-step explanation:

6+2=8       6+2=x

Answer Link
ladynightcore505
ladynightcore505 ladynightcore505
  • 20-09-2019

Answer:

$6 + $2 = x

x = $8

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the number of subscribers to a streaming video service doubles each week. The function f(x)=2x represents the number of subscribers in week x. when are there 64
Some students wanted to find the number of thistle plants growing on a lawn. The students placed 10 quadrats at different positions on the lawn. Which method
____are two angles that lie in the same plane and have a common vertex and a common side but have no common interior points.
Write 15+ informative/explanatory sentences describing the events that unfold in Animal Farm and how the novel connects to one or more of the following themes:
How have humans impacted homeostasis in the ocean
Identify the genotype for each numbered item. 1. 2. 3.
Abre la boca para limpiarse los dientes. No muevas la lengua cuando te estemos limpiando los dientes. No bebas refresco si te duelen los dientes. Usa hilo denta
if an animal cell were placed in a solution of salt water taken from the ocean, what would happen to the cell?
Find the value of x. - 60 -50 40 30
which element of the belief action outcome (bao) framework is most helpful for analyzing the way stakeholders’ perceptions about and desires for an organization