emilys04227 emilys04227
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

At a store potato chips cost $19.00 for 5 bags. What is the price of 8 bags at the same unit price?

Respuesta :

rtankus
rtankus rtankus
  • 16-10-2019

Answer:

$30.40

Step-by-step explanation:

Divide 19.00 by 5 to find the price per bag.

Price per bag = 3.80

Price * quantity = total

3.80 * 8 = 30.40

Answer Link

Otras preguntas

Would someone please help me with my french? Thank you!
which of these rhetorical devices does thoreau use here it does not keep the country free it does not settle the west it does not educate
Que son las huellas de acahualinca en Nicaragua?
The local water slides have 80 employees, of which 30% are temporary. How many temporary employees are there ?
in paragraph 3 what does the phrase drag her backpack along suggest about Yasmin
1) Which of the following had the greatest impact on transportation during the second industrial revolution? A) the steam engine B) the internal combustion C) t
Which policy has been a cost-effective way to reduce sulfur dioxide emissions? A) enacting cap-and-trade legislation B) implementing scrubber technology on all
Help!! There are at least 3 slices of bread left in the bag how do I write an inequality for that?
The venous side of circulation contains a larger portion of the blood volume than the arterial side. a. True b. False
Convert 0.656 to a fraction. A. 21⁄32 B. 22⁄30 C. 20⁄33 D. 23⁄12