Orangecheetah982016
Orangecheetah982016 Orangecheetah982016
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

One dozen eggs cost $1.98. How much does 1 egg cost? (Round to the nearest cent)

Respuesta :

jaywu1904 jaywu1904
  • 17-10-2019

Answer:

17 cents.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laurenkelly849
laurenkelly849 laurenkelly849
  • 17-10-2019

Answer:

17 cents

Step-by-step explanation:

you just divide the total cost by the amount of eggs. 1.98 divided by 12 is 0.165 which rounded to the nearest cent is 17 cents.

Answer Link

Otras preguntas

4. Calculate the volume of the prism. 4.5 cm 9.0cm 7.2 cm 4,0 cm 8.1 cm
."Water damage from a sprinkler system will be more extensive than fire damage." TRUE OR FALSE?
top question only fast pls
(q76) The marginal cost function for manufacturing perfume is given by c(x) = 7x + 28, where x is the product quantity. Find the change in the cost of perfume w
suppose A and B are dependent events write a formula of P(A and B) by rearranging the conditional probability
a common cause for a favorable sv but unfavorable cv might be:
Find the area of this problem
Which statement is true
पाहुना लाई कसरि सम्मान गर्नुपर्छ।​
a sample of gas occupies 17 ml at –112c. assuming the pressure is held constant, what volume does the sample occupy at 70c?\