daniela7430
daniela7430 daniela7430
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

#18 Lauren spent $6.24 on 4
notebooks. If each
notebook cost the same
amount, how much was
each notebook?

Respuesta :

madisonnelson1432
madisonnelson1432 madisonnelson1432
  • 17-10-2019
$6.24 divided by 4
Each notebook was $1.56
Answer Link
Brainiac97
Brainiac97 Brainiac97
  • 17-10-2019

You have to divide the total cost ($6.24) by the total number of notebooks bought (4). Doing this will give you the cost of each notebook. Each notebook cost $1.56.

Answer Link

Otras preguntas

The Sun’s light only strikes one side of Earth at a time. The dark side of Earth stays warm because the Sun’s heat A) is stored in the ice caps. B) is trapped
How to convert cubic inches to cubic yards
Why did Kate Shelley perform her heroic deeds? A. She was hoping that the railroad workers would honor her with a plaque or other kind of monument. B. Sh
How do I know if they are on the same line?
silo has a volume of 18,840 ft³. The height of the silo is 60 ft. What is the silo's radius? Use 3.14 to approximate ππ .
What did Brian discover while measuring the tornado damage?
As the peppered moth evolved over time, its wings changed from light to dark so that it could better
Please help and explain if you can
Two types of genes play major roles in regulating the cell cycle. ______________ encourage cell division, while tumor-suppressor genes inhibit cell division. Th
Asking yourself questions can help you find the main idea of a story because it can