habeeb21
habeeb21 habeeb21
  • 17-10-2019
  • Mathematics
contestada

(02.03)If granola costs $2.40 per pound, how much does 0.9 pound of granola cost?

Respuesta :

applesauce12345 applesauce12345
  • 17-10-2019

Answer:

$2.30

Step-by-step explanation:

i just subtraced 10 frim it

Answer Link
sienna893 sienna893
  • 17-10-2019

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

Granola costs $2.40 per pound, how much does 0.9 pound of granola cost?

Firstly, you must find out what 0.1 pound of Granola costs.  

1 pound ÷ 10 = 0.1 pound

$2.40 ÷ 10 = $0.24

After finding out how much is 0.1 pound of Granola cost, then you need to work out how much 0.9 pound of Granola cost.

0.1 pound x 9 = 0.9 pound

$0.24 x 9 = $2.16

So the answer is $2.16.

Answer Link

Otras preguntas

how to solve 42-13 1/6
Al's Awesome Autos advertised a special sale on cars - Dealer cost plus 5%!! jack and Margaret bought a luxury sedan for $23,727.90.what was the dealers cost?
The ratio of men to women working for a company is 5 to  8 . If there are 364 employees total, how many men work for the company?
Hey! Can you help out a bit?
A and B share the cost in a ratio of 3:2. the cost is £85; How much does A pay?
What new direction did civil rights leaders take in the mid-1960s?
The ratio of men to women working for a company is 5 to  8 . If there are 364 employees total, how many men work for the company?
who is the vice president of the US
steps taken to conserve the flora and fauna of the country ?
y=2x-1 Graph the equation? (steps please thanks!)