luiscelis2222 luiscelis2222
  • 20-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of Ritz crackers is $2.59 and contains 24 servings. What is the price per EACH serving?

Respuesta :

rmaewilson01
rmaewilson01 rmaewilson01
  • 20-10-2019

Answer:

$0.11

Step-by-step explanation:

Divide 2.59 by 24 = 0.11 (rounded up)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2019

Answer:

$0.11 per serving

Step-by-step explanation:

Divide 2.59 by 24

2.59/24 = 0.107916667

Round to the nearest hundredth

0.11 (Final answer)

Answer Link

Otras preguntas

Avery's yard has an area of 5/4 acres, and Logan's yard has an area of 3/2 acres. What is the ratio of the area of Avery's yard to the area of Logan's yard? plz
write the decimal as a fraction ​
What technology of man is the second world for the bird? computer mouse telephone wire television antenna skyscraper
A playground merry-go-round of radius r = 2.20 m has a moment of inertia i = 240 kg · m2 and is rotating at 12.0 rev/min about a frictionless vertical axle. fac
Which graph shows a proportional relationship between x and y?
A 1.5-kg playground ball is moving with a velocity of 3.0 m/s directed 30° below the horizontal just before it strikes a horizontal surface. The ball leaves thi
Name three points in the diagram
Violet obtained a 25 year fixed rate mortgage for $176,900 on a home that cost her $194,300. If the interest rate in the mortgage is 4.82%, how much are violet’
Read the excerpt from a speech about the war in Vietnam given by President Johnson in April 1965. "The world as it is in Asia is not a serene or peaceful place.
what two numbers added together equal 22​