LC17 LC17
  • 20-10-2019
  • Mathematics
contestada

5 sweets cost 30p. How much do 3 sweets cost ?

Respuesta :

dasetka
dasetka dasetka
  • 20-10-2019

Answer:

Three sweets cost 18p.

Step-by-step explanation:

Let x represent one sweet.

If 5 sweets is 30p, then 5x = 30. Solve for x to find the price of one sweet.

5x = 30   Divide both sides by 5

x = 6

3 sweets x 6p each = 18p

Answer Link
juwairiyah53
juwairiyah53 juwairiyah53
  • 22-06-2022

Let x represent one sweet.

If 5 sweets is 30p , then 5x = 30.

5x = 30 Divide both sides by 5

x = 6

3 sweets x 6p each = 18p .

Answer Link

Otras preguntas

Hi, does anyone know what to do or how to do the 2nd part? Thank you
Describe the graph of the function. y = |x - 4| - 7
1 and 4 is incorrect
PLEASE HELP!!!!!!!!! Susan shivered as the cold air filled her lungs. The quiet snow blanketed The ground and crunched beneath her feet as she made her way to t
- Maria wants to buy a ring that costs $67.00. She has a coupon for 25% off. a. How much is the discount? Find the (percent, part, whole). b.how much will the r
How does OPEC stabilize the oil prices? Help plz need 100%
Calculate the electrical energy use of the microwave in 120 V circuit has 7.5 A current flow, if it used for 0.05 hours
Which source should a person use to learn about human immunodeficiency virus (HIV)? a local radio show about HIV health an online community support group for p
help me out pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Typically, high inflation is a sign of