aislyn0757 aislyn0757
  • 19-11-2019
  • Mathematics
contestada

At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?

Respuesta :

dreaminggirl45
dreaminggirl45 dreaminggirl45
  • 19-11-2019

Answer:

29 cents an ounce.

Step-by-step explanation:

You have to find the unit rate. In order to do this, you have to divide the cost by the ounces. When we do this we see:

$5.22/18 = .29

So, your answer is $0.29 per ounce.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is 6 to the negitive 3rd power?
Choose the answer that best completes the sentence. Mi madre no __________ en el garaje
A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans.You decide to buy 3 packages of 10 cans. How much do you pay for e
how does shakespeare present the supernatural in Macbeth?
For the period 1999-2004, the maximum depth of the Dead Sea decreased by 9.9 feet. The maximum depth in 2004 was 1036.7 feet. What was the maximum depth in 1999
Isolationism is generally considered undesirable in international trade a. True b. False
Solve the system of equations and choose the correct ordered pair.2x + 5y = 155x + 10y =35
Why dose Canada have such a low population density
How does a number that names a year look different for a four digit number in standard form?
is a crab multicellular or unicellular?