lolllolo lolllolo
  • 20-11-2019
  • Mathematics
contestada

Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?

Respuesta :

growingytartis growingytartis
  • 20-11-2019

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

Answer Link
sheila1516
sheila1516 sheila1516
  • 20-11-2019
Yea it’s 0.55 for one
Answer Link

Otras preguntas

Research for a client who owns used car dealerships shows that people who visit his website also visit certain popular car blogs. which targeting method would y
Jody earns $140 more per month then Frank. If their monthly salaries total $2760, what amount does each earn?
a _____ phrase is necessary to the meaning of a sentence restrictive nonrestrictive relative appositive
The scale on a map is 1cm : 7 km. If the two cites are 14 cm apart on the map, what is the actural ; distance between the cites
Which nursing intervention is most appropriate for a client with multiple myeloma ?
En español, escribe un párrafo de 5 a 8 oraciones para contrastar las canciones presentadas en esta lección. Piensa en el significado patriota de cada una y las
which temperature would be more comfortable for most people 80°Fahrenheit or 80°Celsius
One medium fruit serving is about the size of a(n):
Wiring diagrams enable technicians to
What is it called when a substance provides a form of energy during a chemical change