ziana298
ziana298 ziana298
  • 20-11-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of notebooks costs $4.40. What is the unit price?
$ per notebook

Respuesta :

maxspeeder2531
maxspeeder2531 maxspeeder2531
  • 20-11-2019

Answer:

The unit price (price per notebook) is $0.55

Step-by-step explanation:

$4.40 for 8.

We would do 4.4 ÷ 8 because it costs $4.40 we put that number first. The answer would be $0.55.

Answer Link
mohammadalawneh268
mohammadalawneh268 mohammadalawneh268
  • 20-11-2019

Answer .55

Step-by-step explanation:

4.40 divided by 8

Answer Link

Otras preguntas

what two sides emerged in response to the Declaration of independence? what did each Side favor?
A stack of 10 quarters measures 17.5mm what is the height in centimeter
A paroxysm of laughter escaped a few. If the ratio of the laughers to the stolid was 2 to 17,and 7600 were in the throng, how many did not laugh
What is the best estimate of 23% of 60?
Many ranchers prefer cattle without horns. The presence or absence of horns is genetically determined. The allele for the absence of horns (A) is dominant to th
why do think Thomas Paine originally published Commons sense anonymously?
Freda paid 6.5% sales tax on an item that costed $38 how much did she pay in tax
One milliliter of water weighs one gram. Explain the relationship between the conversion.  Then draw a conversion chart to show the relationship between one mil
What is one 10th of one fourth of one fifth of one half of 12,000
name 3 things the Egyptians brought back from nubia