theresa00huynh theresa00huynh
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

2Stroke
2Stroke 2Stroke
  • 18-12-2019
Each tube costs $2.25
24.95-6.95=18
18/8=2.25
Answer Link

Otras preguntas

What is when an individual causes illness or injury to someone in their care? A) Hypochondria B) Borderline personality disorder C) Factitious disorder by prox
PLEASE HELP ASAP!!! 98 POINTS!!! Using the image below, Kingman Reef is a U.S. territory that is south of Hawaii. Which letter on the map represents the locatio
What is 45,920 in word from
What’s the name of the relationship between 3 and 6
What is the exact value of sin(5π/4) ?
3.64 rounded to the nearest tenth
Phototropism is when the plant changes direction of growth because of _____. HELP!!
write five sentences about different parts of the body in german
What volume of H2O is formed at stp when 6.0g of Al is treated with excess NaOH? NaOH + Al + H2O —-> NaAl(OH)4 + H2 (g)
Show work and solve for √ ( 5 x − 9 ) − 1 = x. Identify any extraneous solution. Show work! (Use sqrt ( ) for square root.)