thatsaucethoo thatsaucethoo
  • 18-12-2019
  • Mathematics
contestada

Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 19-12-2019

Answer:

43 - 3 = 40 / 8 = 5.00 per candy bar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simplify Fraction improper 13/8
When plants use the carbon dioxide they use it to make what?​
The bank agrees to give you a loan of $45,000 with 2% simple interest over 5 years. How much will your monthly payments be?
If m∠1 = 72º, then find the value of m∠3.
round 68,215 to the nearest ten thousand​
Which equation can be used to solve for c? sin(50o) = StartFraction 3 Over c EndFraction sin(50o) = StartFraction c Over 3 EndFraction cos(50o) = StartFraction
how strong do u thakn i am
A new car is purchased for 20000 dollars. The value of the car depreciates at 12. 5% per year. What will the value of the car be, to the nearest cent, after 11
2. Abel: I don't like snakes Brook: What a coincidence!______ A. So do I B. So am I C. Neither do I D. Nor am I ​
Based on what you’ve learned about Sojourner Truth's life, what types of external conflicts do you think her biography describes? Respond in one to two sentence