ffarghaly1158 ffarghaly1158
  • 19-12-2019
  • Mathematics
contestada

jared buys 2.4 pounds of broccile for $3.24. Which equstion shows the cost of each pound

Respuesta :

dyllan69 dyllan69
  • 23-12-2019

Answer:

1.35

Step-by-step explanation:

2.4 divided by $3.24

Answer Link

Otras preguntas

ASAP pls help ..... 11 Points
Write 28 as a product of primes.Use index notation when giving your answer.HELP
4. A student accelerates from rest at a constant 2 m/s2 and runs a distance of 10 meters to the other side of the gym. How long will it take her to get there?
2. (08.03) A teacher gave her class two exams; 60% of the class passed the second exam, but only 48% of the class passed both exams. What percent of those who p
How to do this exercise step by step?​
Elements eventually combine to make compounds, which statement is true about compounds? a) The compound formed is different both physically and chemically co
in the symbol for a weather front , the triangles or semicircles face the area the front is moving toward . Describe the area ( s ) on the map that have warm te
There are about 3×10power 11 stars in our galaxy and about 100 billion galaxies in the observable universe. Suppose every galaxy has as many stars as ours. How
1. Dylan releases new music on one of his social media platforms. One particular song of his had 500 listens on the day he released it and 1,725 listens 5 days
If f(-3) = -6, then the point ry this question belo is on the graph of f.