bocajrobertson170 bocajrobertson170
  • 19-12-2019
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic costs $2. How many bulbs of elephant garlic can you buy for $8?

Respuesta :

brettrogers161 brettrogers161
  • 19-12-2019

Answer: 4

Step-by-step explanation:

8 divided by 2 equals to 4

Answer Link

Otras preguntas

If the government gives a cash subsidy to members of a special interest group, explain how that indirectly harms members of the general public? (4 point) The mo
The dot plot below represents the number of dollars in allowance that students receive each week in Mrs. Jimenez’s class. What is the median amount of allowance
Pls answer this, first one to answe this gets brainliest!
Triangles ABC and DEF are congruent. Which of the following must be true? A Angles B and D are congruent. B Line segments AB and BC are congruent. C Line segmen
explain factors that affect good work habits​
Audrey is growing basil. On February 1st, her plant was 5 inches tall. A week later, the plant was 9 inches tall. By what percent did the plant grow?
Which statement ,begin emphasis,best,end emphasis, describes the data in the scatter plot?
A 1.0 g mixture of magnesium chloride and sodium nitrate is dissolved in water. then an excess of silver nitrate solution is added and a precipitate is collecte
The trans-pecos eco-region in the western portion of texas receives less than 15 inches of rainfall in a year and has little soil due to overgrazing by farm ani
This sentence contains a comma splice: Baking was never easy for LaKeisha, something always went wrong. Choose the correct way to punctuate the sentence below: